RMCF0402FT698R
Mfr.Part #
RMCF0402FT698R
Description
RES 698 OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
1005
Published :
2010
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
400μm
2
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
698Ohm
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
RMCF0402FT698R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0402FT698R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 698Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C