RMCF0402FT5K23
Mfr.Part #
RMCF0402FT5K23
Description
RES 5.23K OHM 1% 1/16W 0402
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
63mW
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power Rating :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Height :
400μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Composition :
Thick Film
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
5.23kOhm
Datasheets
RMCF0402FT5K23
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0402FT5K23
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.23kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C