RMCF0402FT54R9
Mfr.Part #
RMCF0402FT54R9
Description
RES 54.9 OHM 1% 1/16W 0402
Height :
400μm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
54.9Ohm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Max Power Dissipation :
63mW
Published :
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
63mW
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
RMCF0402FT54R9
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0402FT54R9
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 54.9Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C