RMCF0402FT49R9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF0402FT49R9
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 49.9 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated :
50V
Published :
2010
Case Code (Imperial) :
0402
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
63mW
Military Standard :
Not
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Depth :
500μm
Case Code (Metric) :
Height :
400μm
Pbfree Code :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
63mW
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Radiation Hardening :
No
Series :
RMCF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±1%
Resistance :
49.9Ohm
Datasheets
RMCF0402FT49R9
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0402FT49R9
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 49.9Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C