RMCF0402FT470K
Mfr.Part #
RMCF0402FT470K
Description
RES 470K OHM 1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Published :
2010
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
400μm
Case Code (Metric) :
1005
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
63mW
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Resistance :
470kOhm
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RMCF0402FT470K
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0402FT470K
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 470kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C