RMCF0402FT43R0
Mfr.Part #
RMCF0402FT43R0
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 43 OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Feature :
Automotive AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Power Rating :
63mW
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
43Ohm
Radiation Hardening :
No
Ratings :
AEC-Q200
Published :
2012
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height :
400μm
Datasheets
RMCF0402FT43R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0402FT43R0
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 43Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C