RMCF0402FT187R
Mfr.Part #
RMCF0402FT187R
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 187 OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Thick Film
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Height :
400μm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistance :
187Ohm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm