RMCF0201JG15R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF0201JG15R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 15 OHM 5% 1/20W 0201
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
50mW
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Power Rating :
50mW
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Composition :
Thick Film
Published :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
304.8μm
Case Code (Imperial) :
Supplier Device Package :
Resistance :
15Ohms
Series :
RMCF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Length :
609.6μm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Height :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RMCF0201JG15R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF0201JG15R0
RMCF Series, Thick Film, 15Ohms, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C