RM15WTRZB-12S(72)
Mfr.Part #
RM15WTRZB-12S(72)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT FMALE 12P SOLDER CUP
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
12
Color :
Silver
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
No
Voltage - Rated :
350VAC 490VDC
MIL Conformance :
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
IP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
Keyed
Insert Material :
Diallyl Phthalate (DAP)
DIN Conformance :
Filter Feature :
Shell Material :
ZINC ALLOY
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Packaging :
Bulk
Current Rating :
5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Finish :
Chrome
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Contact Gender :
FEMALE
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mixed Contacts :
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size - Insert :
15
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
12
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Mount :
Flanges, Panel
Series :
RM-W
Pbfree Code :
yes
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Datasheets
RM15WTRZB-12S(72)
Hirose RM15WTRZB-12S(72)
Receptacle, Female Sockets Zinc Alloy Panel Mount 12 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Threaded