RM15WTPZA-10S(71)
Mfr.Part #
RM15WTPZA-10S(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN PLUG FMALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e4
Series :
RM-W
Number of Positions :
10
Backshell Material, Plating :
Zinc Alloy, Chrome
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Shell Material :
ZINC ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Filter Feature :
No
Published :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Contact Finish Thickness - Mating :
196.9μin 5.00μm
Shell Finish :
Chrome
Current Rating :
5A
Pbfree Code :
yes
Connector Type :
Plug, Female Sockets
RoHS Status :
RoHS Compliant
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Contact Finish - Mating :
Silver
Voltage - Rated :
350VAC 490VDC
Orientation :
Keyed
Termination :
Solder Cup
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
No
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
10
Ingress Protection :
IP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
HTS Code :
Shell Size - Insert :
15
Insert Material :
Diallyl Phthalate (DAP)
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
RM15WTPZA-10S(71)
Hirose RM15WTPZA-10S(71)
Plug, Female Sockets Zinc Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Silver Chrome Bulk Keyed Threaded