RM15WTPZA-10P(71)
Mfr.Part #
RM15WTPZA-10P(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN PLUG MALE 10P SOLDER CUP
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
350VAC 490VDC
Ingress Protection :
IP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Series :
RM-W
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Silver
Backshell Material, Plating :
Zinc Alloy, Chrome
Shell Finish :
Chrome
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
MIL Conformance :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insert Material :
Diallyl Phthalate (DAP)
Total Number of Contacts :
10
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Gender :
Male
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Orientation :
Keyed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e4
Mount :
Cable, Free Hanging
Number of Positions :
10
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
15
Termination :
Solder Cup
HTS Code :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
Phosphor Bronze
Published :
Empty Shell :
Shell Material :
ZINC ALLOY
Current Rating :
5A
Datasheets
RM15WTPZA-10P(71)
Hirose RM15WTPZA-10P(71)
Plug, Male Pins Zinc Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Silver Chrome Bulk Keyed Threaded