RM06F5623CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RM06F5623CT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 562K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Series :
RM
Package :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Features :
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Resistance :
562 kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Status :
Active
Tolerance :
±1%
Ratings :
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Number of Terminations :
2
Datasheets
RM06F5623CT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. RM06F5623CT
RM Series, Thick Film, 562 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±1%, -55°C ~ 155°C