RLZTE-113.6B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLZTE-113.6B
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 3.6V 500MW LLDS
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e3/e2
Terminal Form :
WRAP AROUND
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 1V
Voltage Tol-Max :
3.3%
Package / Case :
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.6V
Knee Impedance-Max :
1000Ohm
Operating Temperature (Max) :
175°C
Configuration :
Single
Case Connection :
Isolated
Working Test Current :
20mA
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
END
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
500mW
Reference Voltage :
3.6V
Additional Feature :
High Reliability
Qualification Status :
Not Qualified
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±3%
Reverse Current-Max :
10μA
Impedance-Max :
60Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Unidirectional
HTS Code :
JESD-30 Code :
O-LELF-R2
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation-Max :
0.4W
Terminal Finish :
TIN/TIN COPPER
Diode Type :
ZENER DIODE
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Dynamic Impedance-Max :
60Ohm
Datasheets
RLZTE-113.6B
ROHM Semiconductor RLZTE-113.6B
ZENER DIODE 60Ohm ±3% 10μA @ 1V 2 Terminations DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
RLZTE-113.6B Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 10μA @ 1V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 3.3%.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.6V.Setting the working test voltage to 20mA will allow this device to operate.
RLZTE-113.6B Features
reverse leakage current of 10μA @ 1V
10μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 20mA
minimal dynamic impedance is 20mA