RLR32C90R9FRB14
Mfr.Part #
RLR32C90R9FRB14
Description
RES 90.9 OHM 1% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
4.83mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/03, RLR32
Width :
4.83mm
Size / Dimension :
0.190Diax0.562L 4.83mmx14.27mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
15.87mm
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
1W
Number of Terminations :
2
Termination :
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
1W
Supplier Device Package :
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Bulk
Resistance :
90.9Ohms
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Published :
Power Rating :
1W
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RLR32C90R9FRB14
Vishay / Dale RLR32C90R9FRB14
Through Hole 90.9Ohms, 1W, Metal Film,