RLR32C66R5FRRE8
Mfr.Part #
RLR32C66R5FRRE8
Description
RES 66.5 OHM 1% 1W AXIAL
Resistance :
66.5Ohms
Power Rating :
1W
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Military, Moisture Resistant, Weldable
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mount :
Through Hole
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
1W
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.190Diax0.562L 4.83mmx14.27mm
Diameter :
4.83mm
Length :
15.87mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Radiation Hardening :
No
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RLR32C66R5FRRE8
Vishay / Dale RLR32C66R5FRRE8
Through Hole 66.5Ohms, 1W, Metal Film,