RLR32C5360FRRE8
Mfr.Part #
RLR32C5360FRRE8
Description
RES 536 OHM 1% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±1%
Resistance :
536Ohms
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
4.83mm
Power (Watts) :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
Length :
15.87mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/03, RLR32
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.190Diax0.562L 4.83mmx14.27mm
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
RLR32C5360FRRE8
Vishay / Dale RLR32C5360FRRE8
Through Hole 536Ohms, 1W, Metal Film,