RLR32C2201FRR64
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR32C2201FRR64
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.2K OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
1W
Working Voltage :
500V
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.190Diax0.562L 4.83mmx14.27mm
Resistance :
2.2kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Failure Rate :
R (0.01%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Shape :
Wire
Series :
Military, MIL-PRF-39017/03, RLR32
Package / Case :
Axial
Composition :
Metal Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
RLR32C2201FRR64
Vishay / Dale RLR32C2201FRR64
FIXED RESISTOR, 2.2kOhm, 1W, Metal Film,