RLR32C1R50FPRE6
Mfr.Part #
RLR32C1R50FPRE6
Description
RES 1.5 OHM 1% 1W AXIAL
Military, Moisture Resistant, Weldable
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
P (0.1%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Resistance :
1.5Ohms
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Width :
4.83mm
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/03, RLR32
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.190Diax0.562L 4.83mmx14.27mm
Power Rating :
1W
Power (Watts) :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
4.83mm
Mount :
Through Hole
Length :
14.2748mm
Datasheets
RLR32C1R50FPRE6
Vishay / Dale RLR32C1R50FPRE6
Through Hole 1.5Ohms, 1W, Metal Film,