RLR20C9530FMB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C9530FMB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 953 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
3.51mm
Package / Case :
Axial
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Width :
3.51mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Supplier Device Package :
Length :
9.525mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Composition :
Metal Film
Resistance :
953Ohms
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
M (1%)
Datasheets
RLR20C9530FMB14
Vishay / Dale RLR20C9530FMB14
Through Hole 953Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,