RLR20C7R87FSB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C7R87FSB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 7.87 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power Rating :
500mW
Supplier Device Package :
Axial
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Packaging :
Bulk
Length :
391μm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Failure Rate :
S (0.001%)
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
7.87Ohms
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
RLR20C7R87FSB14
Vishay / Dale RLR20C7R87FSB14
7.87Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,