RLR20C5622FRRE8
Mfr.Part #
RLR20C5622FRRE8
Description
RES 56.2K OHM 1% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
150°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Radiation Hardening :
No
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Composition :
Metal Film
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
33 Weeks
Diameter :
3.51mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
56.2kOhms
Length :
11.43mm
Datasheets
RLR20C5622FRRE8
Vishay / Dale RLR20C5622FRRE8
Through Hole 56.2kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,