RLR20C5601GRBSL
Mfr.Part #
RLR20C5601GRBSL
Description
RES 5.6K OHM 2% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Product Type :
Crimpers
Size / Dimension :
0.138 Dia x 0.375 L (3.51mm x 9.53mm)
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Brand :
TE Connectivity / AMP
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Subcategory :
Tools
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
5.6 kOhms
Product Category :
Crimpers / Crimping Tools
TE Connectivity
Other Names :
RLR20C5601GRBSL-MIL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR20C5601GRBSL
Vishay / Dale RLR20C5601GRBSL
5.6 kOhms, 0.5W, 1/2W, Metal Film,