RLR20C53R6FSB14
Mfr.Part #
RLR20C53R6FSB14
Description
RES 53.6 OHM 1% 1/2W AXIAL
Length :
391μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
53.6Ohms
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Datasheets
RLR20C53R6FSB14
Vishay / Dale RLR20C53R6FSB14
53.6Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,