RLR20C4991FSBSL
Mfr.Part #
RLR20C4991FSBSL
Description
RES 4.99K OHM 1% 1/2W AXIAL
Factory Lead Time :
34 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
4.99kOhms
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Metal Film
Power Rating :
500mW
Failure Rate :
S (0.001%)
Published :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
391μm
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Datasheets
RLR20C4991FSBSL
Vishay / Dale RLR20C4991FSBSL
4.99kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,