RLR20C4021FMRE7
Mfr.Part #
RLR20C4021FMRE7
Description
RES 4.02K OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Length :
11.43mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Diameter :
3.51mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Failure Rate :
M (1%)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
4.02kOhms
2
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Package / Case :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Datasheets
RLR20C4021FMRE7
Vishay / Dale RLR20C4021FMRE7
Through Hole 4.02kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,