RLR20C36R0GRRE7
Mfr.Part #
RLR20C36R0GRRE7
Description
RES 36 OHM 2% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
3.51mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
36Ohms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Radiation Hardening :
No
Length :
11.43mm
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
150°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±2%
Datasheets
RLR20C36R0GRRE7
Vishay / Dale RLR20C36R0GRRE7
Through Hole 36Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,