RLR20C33R2FPR36
Mfr.Part #
RLR20C33R2FPR36
Description
RES 33.2 OHM 1% 1/2W AXIAL
Power Rating :
500mW
Published :
Diameter :
3.51mm
Failure Rate :
P (0.1%)
Max Power Dissipation :
500mW
Width :
3.51mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Not Applicable
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
33.2Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
9.525mm
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Datasheets
RLR20C33R2FPR36
Vishay / Dale RLR20C33R2FPR36
Through Hole 33.2Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,