RLR20C27R4FRRE7
Mfr.Part #
RLR20C27R4FRRE7
Description
RES 27.4 OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
27.4Ohms
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Mount :
Through Hole
Diameter :
3.51mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Length :
11.43mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
33 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR20C27R4FRRE7
Vishay / Dale RLR20C27R4FRRE7
Through Hole 27.4Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,