RLR20C2744FPR36
Mfr.Part #
RLR20C2744FPR36
Description
RES 2.74M OHM 1% 1/2W AXIAL
Failure Rate :
P (0.1%)
Factory Lead Time :
32 Weeks
Published :
Tolerance :
±1%
Power Rating :
500mW
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
3.51mm
2
Width :
3.51mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
500mW
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
9.525mm
Resistance :
2.74MOhms
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR20C2744FPR36
Vishay / Dale RLR20C2744FPR36
Through Hole 2.74MOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,