RLR20C2701GSR36
Mfr.Part #
RLR20C2701GSR36
Description
RES 2.7K OHM 2% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Resistance :
2.7kOhms
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
33 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
391μm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
RLR20C2701GSR36
Vishay / Dale RLR20C2701GSR36
2.7kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,