RLR20C2701GRR93
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C2701GRR93
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.7K OHM 2% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
Axial
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Metal Film
Factory Lead Time :
33 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±2%
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Diameter :
3.51mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
2.7kOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Length :
11.43mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
RLR20C2701GRR93
Vishay / Dale RLR20C2701GRR93
Through Hole 2.7kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,