RLR20C2701GMRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C2701GMRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.7K OHM 2% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Factory Lead Time :
33 Weeks
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Failure Rate :
M (1%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power Rating :
500mW
Lead Free :
Contains Lead
Diameter :
3.51mm
Length :
9.525mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Metal Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
3.51mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Resistance :
2.7kOhms
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Tolerance :
±2%
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
Axial
Package / Case :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
RLR20C2701GMRE6
Vishay / Dale RLR20C2701GMRE6
Through Hole 2.7kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,