RLR20C2701GMR36
Mfr.Part #
RLR20C2701GMR36
Description
RES 2.7K OHM 2% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Width :
3.51mm
Max Power Dissipation :
500mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
9.525mm
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Failure Rate :
M (1%)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
2.7kOhms
Tolerance :
±2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Contains Lead
Metal Film
Power Rating :
500mW
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Diameter :
3.51mm
Datasheets
RLR20C2701GMR36
Vishay / Dale RLR20C2701GMR36
Through Hole 2.7kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,