RLR20C2700GMB14
Mfr.Part #
RLR20C2700GMB14
Description
RES 270 OHM 2% 1/2W AXIAL
Axial
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
3.51mm
Tolerance :
±2%
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
270Ohms
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Width :
3.51mm
Power Rating :
500mW
Max Operating Temperature :
150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
33 Weeks
Failure Rate :
M (1%)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Max Power Dissipation :
500mW
Length :
9.525mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
RLR20C2700GMB14
Vishay / Dale RLR20C2700GMB14
Through Hole 270Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,