RLR20C2671FRR36
Mfr.Part #
RLR20C2671FRR36
Description
RES 2.67K OHM 1% 1/2W AXIAL
Not Applicable
Diameter :
3.51mm
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Max Operating Temperature :
150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Width :
3.51mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Length :
9.525mm
Resistance :
2.67kOhms
Power Rating :
500mW
Datasheets
RLR20C2671FRR36
Vishay / Dale RLR20C2671FRR36
Through Hole 2.67kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,