RLR20C2613FRRE6
Mfr.Part #
RLR20C2613FRRE6
Description
RES 261K OHM 1% 1/2W AXIAL
Axial
Max Operating Temperature :
150°C
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Factory Lead Time :
32 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Published :
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
261kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
3.51mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
Length :
9.525mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
3.51mm
Metal Film
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RLR20C2613FRRE6
Vishay / Dale RLR20C2613FRRE6
Through Hole 261kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,