RLR20C2611FRRE6
Mfr.Part #
RLR20C2611FRRE6
Description
RES 2.61K OHM 1% 1/2W AXIAL
Tolerance :
±1%
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Width :
3.51mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Metal Film
Mount :
Through Hole
Power Rating :
500mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Length :
9.525mm
Resistance :
2.61kOhms
Max Power Dissipation :
500mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Diameter :
3.51mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
33 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
RLR20C2611FRRE6
Vishay / Dale RLR20C2611FRRE6
Through Hole 2.61kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,