RLR20C2611FRR36
Mfr.Part #
RLR20C2611FRR36
Description
RES 2.61K OHM 1% 1/2W AXIAL
Factory Lead Time :
33 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
500mW
Published :
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Not Applicable
Diameter :
3.51mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Length :
9.525mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Width :
3.51mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
2.61kOhms
Composition :
Metal Film
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Failure Rate :
R (0.01%)
Power Rating :
500mW
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RLR20C2611FRR36
Vishay / Dale RLR20C2611FRR36
Through Hole 2.61kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,