RLR20C2610FRRE5
Mfr.Part #
RLR20C2610FRRE5
Description
RES 261 OHM 1% 1/2W AXIAL
Max Operating Temperature :
150°C
MIL-PRF-39017
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Diameter :
3.51mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
11.43mm
Resistance :
261Ohms
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RLR20C2610FRRE5
Vishay / Dale RLR20C2610FRRE5
Through Hole 261Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,