RLR20C2553FMB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C2553FMB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 255K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Resistance :
255kOhms
Composition :
Metal Film
Power Rating :
500mW
Supplier Device Package :
Axial
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Package / Case :
Failure Rate :
M (1%)
Length :
391μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Factory Lead Time :
32 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
RLR20C2553FMB14
Vishay / Dale RLR20C2553FMB14
255kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,