RLR20C2550FRRSL
Mfr.Part #
RLR20C2550FRRSL
Description
RES 255 OHM 1% 1/2W AXIAL
Length :
9.525mm
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Factory Lead Time :
34 Weeks
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Composition :
Metal Film
Width :
3.51mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
255Ohms
Max Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Contains Lead
Power Rating :
500mW
Package / Case :
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RLR20C2550FRRSL
Vishay / Dale RLR20C2550FRRSL
255Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,