RLR20C2550FRRE7
Mfr.Part #
RLR20C2550FRRE7
Description
RES 255 OHM 1% 1/2W AXIAL
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
255Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Diameter :
3.51mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Length :
11.43mm
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RLR20C2550FRRE7
Vishay / Dale RLR20C2550FRRE7
Through Hole 255Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,