RLR20C24R9FRRE7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR20C24R9FRRE7
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 24.9 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Published :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Composition :
Metal Film
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
150°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Length :
11.43mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
3.51mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Factory Lead Time :
33 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Resistance :
24.9Ohms
Failure Rate :
R (0.01%)
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Datasheets
RLR20C24R9FRRE7
Vishay / Dale RLR20C24R9FRRE7
Through Hole 24.9Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,