RLR20C2493FRB14
Mfr.Part #
RLR20C2493FRB14
Description
RES 249K OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
150°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
32 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±1%
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Width :
3.51mm
Packaging :
Bulk
Length :
9.525mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Radiation Hardening :
No
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Published :
Resistance :
249kOhms
Not Applicable
Diameter :
3.51mm
Datasheets
RLR20C2493FRB14
Vishay / Dale RLR20C2493FRB14
Through Hole 249kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,