RLR20C2490FRB14
Mfr.Part #
RLR20C2490FRB14
Description
RES 249 OHM 1% 1/2W AXIAL
Failure Rate :
R (0.01%)
Length :
11.43mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Bulk
Resistance :
249Ohms
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Width :
3.51mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Diameter :
3.51mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power Rating :
500mW
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Termination :
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Package / Case :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
500mW
Composition :
Metal Film
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
33 Weeks
Datasheets
RLR20C2490FRB14
Vishay / Dale RLR20C2490FRB14
Through Hole 249Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,