RLR20C20R0FRRE6
Mfr.Part #
RLR20C20R0FRRE6
Description
RES 20 OHM 1% 1/2W AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW
Width :
3.51mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Length :
9.525mm
Package / Case :
Axial
Diameter :
3.51mm
Factory Lead Time :
33 Weeks
Resistance :
20Ohms
Composition :
Metal Film
Mount :
Through Hole
Military, Moisture Resistant, Weldable
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
500mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RLR20C20R0FRRE6
Vishay / Dale RLR20C20R0FRRE6
Through Hole 20Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,