RLR20C2051FRRE8
Mfr.Part #
RLR20C2051FRRE8
Description
RES 2.05K OHM 1% 1/2W AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Resistance :
2.05kOhms
Mount :
Through Hole
Diameter :
3.51mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
11.43mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RLR20C2051FRRE8
Vishay / Dale RLR20C2051FRRE8
Through Hole 2.05kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,