RLR20C1602GMRSL
Mfr.Part #
RLR20C1602GMRSL
Description
RES 16K OHM 2% 1/2W AXIAL
Failure Rate :
M (1%)
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
34 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Width :
3.51mm
Resistance :
16kOhms
Max Power Dissipation :
500mW
Length :
9.525mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RLR20C1602GMRSL
Vishay / Dale RLR20C1602GMRSL
16kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,