RLR20C1601GMB14
Mfr.Part #
RLR20C1601GMB14
Description
RES 1.6K OHM 2% 1/2W AXIAL
Failure Rate :
M (1%)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Length :
9.525mm
Diameter :
3.51mm
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±2%
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mount :
Through Hole
Resistance :
1.6kOhms
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Width :
3.51mm
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
RLR20C1601GMB14
Vishay / Dale RLR20C1601GMB14
Through Hole 1.6kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,