RLR20C1504GRB14
Mfr.Part #
RLR20C1504GRB14
Description
RES 1.5M OHM 2% 1/2W AXIAL
Stock
400
In Stock :
400
Through Hole Resistors
Lead Free :
Contains Lead
Axial
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
1.5MOhms
Width :
3.51mm
Max Power Dissipation :
500mW
Power Rating :
500mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
32 Weeks
Packaging :
Bulk
Length :
9.525mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Package / Case :
Size / Dimension :
0.138Diax0.375L 3.51mmx9.53mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
3.51mm
Tolerance :
±2%
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RLR20C1504GRB14
Vishay / Dale RLR20C1504GRB14
Through Hole 1.5MOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,